sgi CR
 
soka gakkai buddhismus nicirena daisonina praktikovani buddhismu studijni materialy odkazy kontakty
gohonzon
nammjohorengekjo  
   
  cantovani
   

Gohonzon je v buddhismu Ničirena objektem úcty. V japonštině “go” znamená úctyhodný a “honzon” znamená object fundamentálního respektu. Ničiren definoval základní zákon, pronikající životem a vesmírem jako Nam-mjóhó-renge-kjó a ztělesnil jej ve formě mandaly. v Gohonzonu, svitku popsaném čínskými znaky a znaky v sanskritu, Ničiren symbolicky popsal životní stav Buddhovství, který všichni lidé mají.

Členové SGI čantují Nam-mjóhó-renge-kjó  před Gohonzonem, který je instalován v jejich obydlích. Gohonzon, s vírou praktikujícího a čantováním Nam-mjóhó-renge-kjó, působí jako stimulátor k aktivování životního stavu Buddhovství, vrozeného každému člověku.

Náš vnitřní životní stav se neustále mění tak, jak přicházíme do kontaktu s různými vnějšími stimuly : vše kolem nás –lidé, počasí, úryvek melodie, barvy zdí-vytvářejí na nás určitý vliv. Obraz může způsobit člověku, který se na něj dívá pocit okouzlení,klidu či znechucení a dopis může také způsobit radost nebo šok a hrůzu. Abychom vyvolali náš nejvyšší možný životní stav, naše Budhovství, potřebujeme také stimul. Ničirenovo osvícení k Zákonu života mu umožnilo vytvořit stimul, který by mohl aktivovat životní stav Buddhovství v nás. 

Člověk může stále čantovat Nam-mjóhó-renge-kjó a těšit se z prospěchu,  jiný to nedělá  nebo  ani nevividěl Gohonzon. Nejzákladnějším elementem v Ničirenově praktikování pro vyvolání životního stavu Buddhovství je síla jeho víry.

 

gohonzon
zakladni praktikovani
zkusenosti