sgi CR
 
soka gakkai buddhismus nicirena daisonina praktikovani buddhismu studijni materialy odkazy kontakty
daisaku ikeda
co je soka gakkai  
   
  daisaku ikeda
  Daisaku Ikeda

President SGI

Daisaku Ikeda je buddhistický filozof, pedagog a plodný spisovatel a básník. Jako prezident  Sóka Gakkai International (SGI), laického buddhistického hnutí, zasvětil svůj život rozsáhlému úsilí za mír a posílenízodpovědnosti a sebeurčení jednotlivců a založil po celém světě kulturní, vzdělávací a mírové instituty.

Narodil se v Tokiu v roce 1928 a na vlastní kůži zažil tragédii války a militarismu. Poté co se uprostřed chaosu poválečného Japonska setkal s pedagogem a pacifistouJóseiemTodou, přijal buddhismus. Toda byl vedoucím laické buddhistické organizace Sóka Gakkai a během druhésvětové války byl kvůli své vířevězněn.

Tyto zkušenosti formovaly Ikedovu oddanost míru. Po celá léta vedl dialogy s předními světovými mysliteli a vůdci a hledal fungující řešení globálních problémů. Ikeda podnítil spolupráci SGI s OSN a napsal množství článků týkajících se míru a lidských poměrů.

  daisaku ikeda
   

Daisaku Ikeda je přesvědčen o tom, že klíčem k trvalému míru i individuálnímu štěstí je spíše samořízená transformace v životě každého jednotlivce, než samotné sociální a strukturální reformy. Nejpregnantněji to vyjádřil v pasáži svého nejznámějšího díla nesoucí název"Lidská revoluce":"Velká lidská revoluce byť i jednoho jediného člověka pomůže změnit osud národa a dále povede ke změně osudu celého lidstva".Ve svých knihách, publikovaných ve více než třiceti jazycích, se Ikeda zabývá jak individuálními, tak globálními problémy a nabízí různá řešení na základě buddhistického humanismu.

co delame
historie
daisaku ikeda
josei toda
tsunesaburo makiguci