sgi CR
 
soka gakkai buddhismus nicirena daisonina praktikovani buddhismu studijni materialy odkazy kontakty
josei toda
co je soka gakkai  
   
  josei toda
  Jósei Toda

Druhý prezident Sóka Gakkai

Jósei Toda (1900-58) byl pedagog, publicista a podnikatel, který po druhé světové válce jako druhý prezident Sóka Gakkaituto laickou buddhistickou organizaci znovu oživil a vytvořil z ní dynamickéa populární hnutí.

 

Setkání se svým učitelem

Když Toda přibližně ve věku dvaceti let přijel ze severního ostrova Hokkaidódo Tokia, našel si práci jako učitel ve škole, kde TsunesaburóMakiguči působil jako ředitel. Todu ohromily jeho vzdělávací myšlenky a brzy se stal jeho žákem. V roce 1928 se ve stopáchMakigučiho rozhodl praktikovat Ničirenův buddhismus. Později společně založili "Sóka KjóikuGakkai", předchůdkyni pozdější Sóka Gakkai.


Uvěznění

  koralky
 

Modlitební korálky, které si pan Toda vyrobil ve vězení z víček od lahví na mléko.

Když japonské militantní úřady zesílili kontrolu nad společností a potlačovanou opozicí, byli Toda a Makiguči v roce 1943 zatčeni a uvězněniza kladení odporu státní policii.

Ve vězení se Toda oddal praktikování a studiu Ničirenova buddhismu a dosáhl hlubokého pochopení jeho principů. Jeho úsilí mu přineslo jasné poznání, že buddhovství je potenciál vrozený každému životu a prohloubilsvé přesvědčení o tom, že všichni lidé mohou praktikováním Ničirenova učení tento životní stav osvícení uskutečnit.


Budování Sóka Gakkai

Po svém propuštění z vězení na konci druhé světové války začal Toda s rekonstrukcí poničené Sóka Kjóiku Gakkai a přejmenoval ji na Sóka Gakkai ("Společnost pro vytváření hodnot").

Toda učil, že pomocí buddhistické praxe a vnitřně motivovaných změn, čili "lidské revoluce", mohou všichni lidé změnit svůj osud k lepšímu. Tento vzkaz našel silnou odezvu mezi lidmistrádajícími chudobou, nemocemi a dalšími těžkostmi v poválečném chaosu Japonska. Navíc Todovo neotřesitelné přesvědčení v sílu Ničirenovovi filozofie a jeho schopnost převést hluboké buddhistické principy v praktické rady pro každodenní život, opět vzbudily lidskou naději a odvahu. .

Do své smrti v roce 1958 Toda vybudoval organizaci s téměř milionem členů a vytvořil tak základ pro nevídané rozšíření Ničirenova buddhismu v Japonsku i za jeho hranicemi.

 

Mírový odkaz

  institute
 

Přibližně 50 vědců z 23 zemí se sešlo na konferenci v kanadském Vancouveru, sponzorovanou Todovým institutem,aby diskutovali o globálních otázkách (25.června 2006)

Významnou roli hraje také Todův nekompromisní postoj vůči nukleárním zbraním, které označoval za absolutní zlo, ohrožující nezpochybnitelné právo lidí na život. Nabádal mladé členy Sóka Gakkai, aby se zasadili za jejich odstranění. Jeho deklarace proti atomovým zbraním z roku 1957 je považována za inspiraci mírových aktivit SGI.

Aby uctil Todovy ideály, založil jeho nástupce Daisaku Ikeda (prezident SGI)"Todův Institut globálního míru a politologického výzkumu". Institut zve mírové a společenské aktivisty i politiky k projektům, týkajících se budování míru a dialogu mezi kulturami.

co delame
historie
daisaku ikeda
josei toda
tsunesaburo makiguci